دستیابی به دانش فنی بازیافت فلزات گرانبها از کاتالیست‌های مبدل خودرو - پایگاه خبری خودروهای تجاری سیونا | پایگاه خبری خودروهای تجاری سیونا
  • امروز : دوشنبه - ۳ اردیبهشت - ۱۴۰۳
  • برابر با : Monday - 22 April - 2024
4

دستیابی به دانش فنی بازیافت فلزات گرانبها از کاتالیست‌های مبدل خودرو

  • کد خبر : 29742
  • ۱۴ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۶
دستیابی به دانش فنی بازیافت فلزات گرانبها از کاتالیست‌های مبدل خودرو
برای اولین بار دانش فنی دستیابی به فلزات گرانبها از کاتالیست‌های مستعمل خودرو در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران تدوین شد.

برای اولین بار دانش فنی دستیابی به فلزات گرانبها از کاتالیست‌های مستعمل خودرو در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران تدوین شد.

  به گزارش پایگاه خبری خودروهای تجاری (سیونا)، محققان سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران توانستند فلزات گرانبهای پالادیوم، پلاتین و رودیم را از کاتالیست‌های مستعمل خودرو به شیوه نوین بازیافت و دانش آن را تدوین کنند.

کاتالیست‌ها، مبدل‌های به‌کار رفته در اگزوز خودرو هستند که قادرند گازهای خروجی موتور اتومبیل را تصفیه و به گازهای بی‌ضرر تبدیل کنند. این کاتالیست‌ها شامل یک پایه سرامیکی بوده که فلزات پالادیوم، پلاتین و رودیم روی آن پخش شده است و به طور معمول عمر مفیدی در حدود ۴۰ تا ۸۰ هزار کیلومتر کارکرد خودرو دارند و یکی از منابع اصلی و مهم برای بازیافت فلزات گروه پلاتین به شمار می‌روند.

در حال حاضر به دلیل عدم دسترسی به دانش فنی در مقیاس صنعتی یا نیمه‌صنعتی، بازیافت این فلزات از کاتالیست‌های مستعمل خودرو در داخل ایران امکان‌پذیر نبوده و برای بازیافت باید به خارج کشور ارسال شود. با توجه به وارداتی بودن این فلزات از یک طرف و اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه کشورمان از طرف دیگر، دستیابی به دانش فنی بازیافت این عناصر در داخل کشور گامی بزرگ در جهت نیل به خودکفایی در حوزه عناصر کمیاب خواهد بود که مانع از خروج مقادیر زیادی ارز از کشور نیز خواهد شد.

محققان سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران پس از انجام موفقیت آمیز بازیافت این نوع از کاتالیست‌ها، دانش فنی بازیافت فلزات پالادیم، پلاتین و رودیم از کاتالیست‌های مستعمل خودرو را در مقیاس نیمه‌صنعتی بومی سازی کرده و آماده واگذاری به صنعت کشور خصوصا صنایع خودرویی کشور کنند..

درصد خلوص عناصر استخراجی از این نوع کاتالیست‌های مستعمل، نه تنها با نمونه‌های شرکت‌های مطرح در زمینه بازیافت‌ جهان برابری می‌کند، بلکه از مزیت‌های دیگری از جمله عدم تولید پساب و سازگاری با محیط زیست نیز برخوردار است. همچنین هزینه بازیافت داخلی هر کیلوگرم کاتالیست مستعمل در مقایسه با قیمت مشابه خارجی به مراتب کمتر است و با این روش، سالانه فروش مقادیر قابل توجهی آلومینا، منیزیم و سریم تحت عنوان محصولات جانبی آن نیز امکان‌پذیر خواهد شد.

به نقل از سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، در همین رابطه تدوین دانش فنی بازیافت فلزات گرانبهای پالادیم، پلاتین و نقره از کاتالیست‌های مستعمل صنایع پالایشگاهی و پتروشیمی نیز در حال انجام است که نتایج آن بزودی در اختیار قرار خواهد گرفت.

لینک کوتاه : https://cvna.ir/?p=29742

برچسب ها

اخبار مرتبط

نظرات

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰