• امروز : یکشنبه - ۱۷ اسفند - ۱۳۹۹
  • برابر با : 24 - رجب - 1442
  • برابر با : Sunday - 7 March - 2021
2
«کرونا» ترددهای شبانه خودروها در پایتخت را افزایش داده است

تغییر دوباره الگوی ترافیک در تهران

  • کد خبر : 11717
  • 27 آبان 1399 - 8:00
تغییر دوباره الگوی ترافیک در تهران

رئیس مرکز فرماندهی و کنترل هوشمند پلیس راهور تهران بزرگ از افزایش ۵۰درصدی تردد خودروها پس از اعلام ساعت تعطیلی صنوف و از ساعت ۱۵ تا ساعت ۲۱ خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری خودروهای تجاری (سیونا)، شیوع کرونا به تغییر الگوهای ترافیکی در شهرها و جاده‌های ایران انجامیده است. داده‌های مختلف نشان می‌دهند در سطح کلان و در جاده‌های کشور، کاهش آمار مربوط به مسافرت با خودروهای شخصی قابل‌توجه بوده و براساس یک پژوهش، سهم مسافرت با خودرو شخصی در پاییز امسال، حدود ۷۴درصد بود که در مقایسه با تابستان حدود ۱۱‌درصد کاهش داشته، این در حالی است که در سطح شهرها نیز تغییرات در الگوهای مرتبط با ترافیک، کم نبوده‌اند. 
به‌عنوان‌مثال، در تهران با لغو مکرر طرح ترافیک و تغییر ساعات کاری برخی صنوف و البته تعطیلی مراکز آموزشی، ساعات اوج ترافیک تغییر کرد. این در حالی است که حجم ترافیک نیز در مرکز شهر، باتوجه به افزایش استفاده از خودرو شخصی به جای استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی، به‌طور کلی صعودی شده است. حالا اما برخی داده‌های مرکز فرماندهی و کنترل هوشمند پلیس راهور تهران نشان می‌دهند محدویت فعالیت برخی صنوف تا ساعت ۶ بعدازظهر در پایتخت، عملا ترافیک در ساعات پایانی شب را افزایش داده است.
کرونا و افزایش خودروسواری تهرانی ‌ها 
با اجرای طرح جدید که براساس آن برخی صنوف باید از ساعت ۱۸ به بعد به فعالیت خود پایان بدهند، الگوی ترافیک، دستکم در تهران، باز هم دستخوش تغییر شده است. در همین ارتباط، روز گذشته رئیس مرکز فرماندهی و کنترل هوشمند پلیس راهور تهران بزرگ از افزایش ۵۰درصدی تردد خودروها پس از اعلام ساعت تعطیلی صنوف و از ساعت ۱۵ تا ساعت ۲۱ خبر داد. 
سرهنگ مجید رنجبر در این مورد به ایسنا گفت: «با رصدهای کارشناسان پلیس راهور از طریق دوربین‌های مرکزکنترل ترافیک هوشمند پلیس راهور تهران، مشاهده می‌شود سطح و ساعت ترافیک در شهر تهران پس از اعلام ساعت تعطیلی صنوف از ساعت ۱۸ تغییر کرده و ترافیک پایتخت پس از اعلام محدودیت های فعالیت صنوف به دو بخش تقسیم شده است.»
رئیس مرکز فرماندهی و کنترل هوشمند پلیس راهور توضیح داد: «بخش اول ترافیک مربوط به ساعت ۶ صبح تا ساعت ۱۵ و بخش دوم ترافیک از ساعت ۱۵ تا ۲۱ بوده که حجم ترافیک در بخش دوم بیشتراست، به‌طوری که در بخش دوم ترافیک شاهد افزایش ۵۰‌درصدی حجم تردد خودروها هستیم. از رانندگان تقاضا داریم از ترددهای غیرضروری پرهیز کنند.» 
وی تاکید کرد: «رانندگان، سفرهای درون‌شهری خود را مدیریت کنند تا شاهد کاهش حجم تردد خودروها و کاهش ترافیک در این بخش باشیم.»
آیا محدودیت زمانی فعالیت صنوف فایده‌ای هم دارد؟
مشاهدات میدانی خبرنگار «دنیای‌ خودرو» نشان می‌دهد نه فقط بسیاری از واحدهای صنفی برای مدتی پس از پایان ساعات محدودیت به فعالیت خود ادامه می‌دهند بلکه این موضوع موجب شده است بسیاری از شهروندان تهرانی، تنها ساعت فعالیت خود و حضور در مراکز خرید را تغییر بدهند. 
این در حالی است که به این ترتیب، فشردگی حضور شهروندان در بخش‌های پرجمعیت شهر بیشتر شده و عملا تصمیم کرونایی ستاد مقابله با کرونا، به ضد خود بدل شده است.
یک مغازه فروش مانتو در میدان ونک، در این مورد به خبرنگار «دنیای ‌خودرو» گفت: «خیلی از مشتری‌های ما که می‌توانند صبح‌ها برای خرید بیرون بیایند، تا قبل از پایان کار ادارات برای خرید مراجعه می‌کنند، اما گروه دیگر که اســـــاسا باید تا پایان ساعت کاری در ادارات و شرکت‌ها باشنــــــد، مجبور هستند قبل از ساعت ۶ بعدازظهر به هر نحوی که شده، خرید کنند.» 
او ادامه می‌دهد: «همین موضوع باعث شده است که این روزها خیلی‌ها با عجله برای خرید بیایند و به‌نظر من اصلا اهمیتی هم برای کرونا قائل نباشند، چراکه شاید زمان برای آنها اهمیت بیشتری داشته باشد.»
آقای سین، صبح‌ها در اداره‌ای دولتی کار می‌کند و عصرها با پرایدش مسافر کشی می‌کند. این شغل دوم را چند سالی است که انتخاب کرده، او می‌گوید: «افرادی مانند من، چاره‌ای جز تردد ندارند و اتفاقا ساعات بعد از تعطیلی ترددهای بیشتری داریم. درشرایطی‌که از نظر اقتصادی در شرایط دشواری به سر می‌بریم، چاره‌ای جز پذیرش ریسک کار کردن را نداریم.»

لینک کوتاه : http://cvna.ir/?p=11717

برچسب ها

اخبار مرتبط

نظرات

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰