• امروز : پنج شنبه - ۱ مهر - ۱۴۰۰
  • برابر با : Thursday - 23 September - 2021
1
افزایش ۲۰ درصدی تولید لاستیک ناوگان سنگین

تامین ارز ۱۵ میلیون یورو برای واردات لاستیک سنگین

  • کد خبر : 15275
  • 03 مرداد 1400 - 1:14
تامین ارز ۱۵ میلیون یورو برای واردات لاستیک سنگین

معاون دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در سه ماه ابتدای امسال ۱۵ میلیون یورو ارز برای واردات لاستیک سنگین تامین شده است.

به گزارش پایگاه خبری خودروهای تجاری (سیونا)، به نقل از فارس، حمید محله‌ای گفت: بر اساس مصوبه هیئت وزیران و نیز تبصره ۴ ماده۱۸ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، رصد کالاهای حساس و ضروری الزامی است و توزیع این کالاها باید بر اساس ضوابط صورت گیرد.
معاون دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت، افزود: اکثر فروشندگان اصرار دارند که تمامی کالاها به صورت سیستمی و شفاف به فروش برسد و همین امر نشان از موفقیت این طرح دارد. در طرح توزیع سیستمی تایر، کالا از تولید تا توزیع مورد رصد قرار می‌گیرد و این شفافیت می‌تواند دلالی را کاهش دهد؛ البته ممکن است، برخی به دلیل از دست دادن مشتری از این طرح ناراضی باشند، اما در حال حاضر این مشکل هم برطرف شده است.
محله‌ای افزود: رصد اطلاعات سامانه اعم از عمده‌فروشی و خرده فروشی حاکی از آن است که تایر با سرعت بالایی در شبکه عرضه می‌شود و این سامانه کارایی لازم را داشته است.
* ضرورت ثبت قیمت فروش تایر در سامانه ۱۲۴
وی با بیان اینکه قیمت‌گذاری تایر در مقطعی به درخواست فروشندگان و توسط خودشان صورت می‌گرفت، افزود: در این زمان قیمت افزایش پیدا کرد و بازار نیز واکنش منفی نشان داد؛ در حال حاضر فروشندگان با ارائه اسناد خرید به سازمان حمایت، محدوده قیمت‌گذاری خود را می‌دانند، اما مکلفند که قیمت فروش خود را در سامانه ۱۲۴ اعلام کنند.
معاون دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت در مورد مشکلات به وجود آمده در تایر اندازه ۲۴-۱۲ گفت: به دلیل دپوی صورت گرفته در این سایز، قرار شد تا این تایر در سامانه کالا نیز به فروش برسد.
* تایر کالایی استراتژیک برای کشور است
محله‌ای با بیان این که طرح توزیع سیستمی تایر موجب معرفی خرده‌فروشان به مشتریان شده است، گفت: در حال حاضر یک شبکه توزیع مکانیزه برای تولیدکننده و عمده‌فروش ایجاد شده است که می‌تواند منجر به افزایش کارایی، بهبود عملکرد و کاهش قیمت در بازار تایر شود. در واقع با این اقدام مساحت عرضه محدود و زمان و عمق عرضه افزایش پیدا کرده است.
وی با اشاره به اهمیت بازار تایر برای کشور اظهار داشت: تایر یک کالای استراتژیک برای کشور است. چرا که سیستم حمل و نقل به آن بستگی دارد و آرامش این بازار خصوصاً برای تایرهای سنگین ضروری است. در ۳ ماه ابتدایی سال جاری در حوزه تایرهای سنگین ۳۵ میلیون یورو ثبت سفارش، حدود ۳۶ میلیون یورو تخصیص ارز و نزدیک به ۱۵ میلیون یورو نیز تأمین ارز صورت گرفته است.
محله‌ای افزود: در حال حاضر بازار به گونه‌ای است که به دلیل افزایش ۲۰ درصدی تولیدات و نیز افزایش نظارت بر بازار، عطش واردات در آن کاهش یافته است. بر اساس آمار، ۷ تولیدکننده تایرهای سنگین حدود ۵۳۲ هزار حلقه تولید کرده‌اند که از این مقدار ۴۶۷ هزار حلقه آن به فروش رسیده است.
* بازار تایر در آرامش کامل است
وی درباره آمار تولید و فروش تایرهای سواری اظهار داشت: در ۳ ماه ابتدایی امسال، ۵ میلیون و ۲۱۲ هزار حلقه تایر توسط ۸ شرکت تولید شده که تاکنون حدود ۴ میلیون حلقه آن در بازار عرضه شده است؛ بنابراین در حال حاضر هیچگونه کمبودی در بازار تایر سواری احساس نمی‌شود.
محله‌ای در پایان با تمجید از عمکرد طرح توزیع سیستمی تایر گفت: با توجه به تجربه موفق سامانه جامع تجارت در حوزه رصد زنجیره تجاری و موفقیت‌های صورت گرفته در برخی کالاها خصوصاً تایر، در تلاش هستیم تا سایر کالاهای اساسی نیز مشمول این طرح قرار بگیرند.

لینک کوتاه : http://cvna.ir/?p=15275

برچسب ها

اخبار مرتبط

نظرات

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰