۸۷ درصد ثبت‌نام‌ها برای خودروهایی بوده که با بازار اختلاف قیمت داشتند - پایگاه خبری خودروهای تجاری سیونا | پایگاه خبری خودروهای تجاری سیونا
  • امروز : یکشنبه - ۶ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Sunday - 26 May - 2024
5

۸۷ درصد ثبت‌نام‌ها برای خودروهایی بوده که با بازار اختلاف قیمت داشتند

  • کد خبر : 1441
  • ۲۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۸:۱۵
۸۷ درصد ثبت‌نام‌ها برای خودروهایی بوده که با بازار اختلاف قیمت داشتند

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) از باز شدن ۸۰ درصد مرزها خبر داد و درباره ثبت نام‌های اخیر شرکت‌های خودروساز اظهار کرد: ۸۷ درصد ثبت نام‌ها برای خودروهایی بوده که با بازار ۳۰ تا ۷۰ میلیون تومان اختلاف قیمت داشتند.

حسین مدرس خیابانی در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد اظهار کرد: برنامه‌های که وزارت صمت برای سال ۱۳۹۹ تدارک دیده شامل چهاربرنامه و راهبرد اصلی شامل «جهش تولید»، «توسعه صادرات و کنترل واردات»، «تعمیق و تقویت بخش ساخت داخل» و «مدیریت وتنظیم بازار» است که در آن صادرات نقش بسیار جدی دارد.

به گزارش پایگاه خبری خودروهای تجاری (سیونا)، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه بخش جهش تولید از طریق چهاربرنامه اصلی در حال پیگیری است، گفت: تامین مواد اولیه واحدهای تولیدی شاید مهمترین عاملی باشد که امروز بتوان بخش تولید داخلیرا تقویت کرد که البته محدودیتهای بین المللی شرایط سخت و دشواری را برای تامین مواد اولیه پیش روی تولید کنندگان داخلی قرار دادهاست.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه با هماهنگی‌های صورت گرفته با بانک مرکزی و استفاده از ارز حاصل از صادراتمشکل تامین مواد اولیه بسیاری از واحدهای تولیدی کشور برطرف شده است، تصریح کرد: نخستین برنامه در بخش جهش تولید و تحققشعار سال تامین مواد اولیه کارخانجات داخلی است که خوشبختانه در حال حاضر بخش عمده‌ای از مواد اولیه کارخانجات کشور از محلتولید داخل تامین می‌شود.

وی لازمه افزایش تولید را توسعه صادرات و شناسایی بازارهای صادراتی عنوان کرد و گفت: هم اکنون بازار داخلی به دلیل رکود و کاهشدرآمدهای مردم قدرت جذب مازاد تولید را ندارد، بنابراین صادرات از جمله راه های افزایش و جهش تولید است.

به گفته مدرس خیابانی وزارت صمت ۴۲ میلیارد دلار حجم صادرات برای سال  ۱۳۹۹ پیش‌بینی کرده که باید با تقویت زیرساخت‌هایتجاری و لجستیک صادرات محقق شود.

وی با بیان اینکه اشتغال، ارزآوری، رشد اقتصادی و بسیاری موارد دیگر همه در سایه صادرات محقق می‌شود، اظهار کرد: هم اکنوندرصد زیادی از ظرفیت واحدهای تولیدی در کشور خالی بوده و می‌توان با پر کردن این ظرفیت ها علاوه بر افزایش کمی و کیفی صادراتو ایجاد تنوع در کالاهای تولیدی به بخش اشتغال کشور نیز کمک کرد.

۸۰ درصد مرزها باز شده

مدرس خیابانی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر ۸۰ درصد تمامی مرزهای تجاری و فعال کشور باز و روال تجارت به حالت عادیبازگشته، گفت: امسال بحث صادرات جدی‌تر از سال‌های قبل است چون کشور فاصله بیشتری با اقتصادی نفتی گرفته است. اقتصادکشور در سال ۱۳۹۸ هم اتکای کمی به منابع نفتی داشت اما امسال به جرات می‌توان گفت تمامی اتکای درآمدهای ارزی مملکت رویصادرات غیر نفتی متمرکز شده است.

سرپرست وزارت صمت با بیان اینکه صادرات علاوه بر اینکه مسیر تولیدات داخلی را هموار می‌کند نقش بسیار مهمی در تامین مواد اولیهکارخانجات داخلی دارد، تصریح کرد: بدون توجه به توسعه صادرات و پیدا کردن راه تصرف کالاهای ایرانی در بازارهای خارجی نمی‌توانبه دنبال تحقق جهش تولید بود.

۶۰ درصد صادرات سال گذشته به کشورهای همسایه بوده

وی با اشاره به صادرات ۴۲ میلیارد دلاری سال ۱۳۹۸ در کشور، گفت: از این میزان صادرات ۶۰ درصد یعنی بیش از ۲۴ میلیارد دلارفقط به ۱۵ کشور همسایه بوده است. امسال هم تمرکز کشور همین است البته از ممالک سی آی اس، اوراسیا، دو شریک بزرگ تجارییعنی چین و هند و همچنین بازارهای شرق آفریقا غافل نخواهیم بود.

صادرات از بازارچه‌های مرزی سه برابر واردات

مدرس خیابانی با بیان اینکه ایران در همه حوزه‌های تجارت خارجی اعم از کشتیرانی، بنادر، بانک، بیمه و غیره تحت شدیدترینمحدودیت‌ها قرار دارد، با اشاره به اینکه نقش استان‌های مرزی در بحث صادرات فوق العاده تعیین کننده است، اظهار کرد: وقتی ۶۰ درصد صادرات مملکت به کشورهای همسایه است مفهومش اینکه استان‌های مرزی در این زمینه نقش تعیین کننده‌ای دارند. همچنینمیزان صادرات از بازارچه‌های مرزی در حال حاضر سه برابر میزان واردات است.

این مقام مسئول با بیان اینکه به موازات توسعه صادرات کنترل واردات هم در دستور کار است، تصریح کرد: در حوزه واردات بجزءکالاهای اساسی، مواد اولیه، قطعات و تجهیزاتی که در داخل تولید نمی‌شود و برای حمایت از تولید بقیه واردات از طریق ثبت سفارشمحدود خواهد شد.

امسال برای ۳٫۲ میلیارد دلار کالا ساخت داخل داریم

وی با اشاره به اینکه پارسال سه میلیارد دلار برای ساخت داخل قرارداد بسته شد که یک میلیارد دلار از کالاهای وارداتی ساخت داخلشد، گفت: امسال برنامه ساخت داخل ۳٫۲ میلیارد دلار است.

۸۷ درصد ثبت نام‌ها برای خودروهایی بوده که با بازار اختلاف قیمت داشتند

مدرس خیابانی در ادامه با اشاره به محدودیت‌های جدیدی که برای ثبت‌نام کنندگان خودرو وضع شده، تصریح کرد با همه این شرایطحدود ۵ میلیون نفر در این مدت برای خرید خودرو ثبت نام کردند که ۸۷ درصد ثبت‌نام‌ها مربوط به خودروهای بوده که ۳۰ تا ۷۰ میلیون بابازار اختلاف قیمت داشتند و فقط یک درصد ثبت نام‌ها برای خودروهایی مثل وانت و خودروهای تجاری انجام شده که اختلاف قیمتندارند.

وی با اشاره به زیان ۴۰ هزار میلیارد تومانی شرکت‌های خودروساز، تصریح کرد به جز خودروهایی که به قیمت تمام شده آن‌ها از سویشرکت‌ها فروخته می‌شود مانند خودروهای تجاری سایر خودروها زیر قیمت تمام شده عرضه می‌شوند.

همچنین به گفته مدرس خیابانی احتمال دارد در دوره‌های بعدی ثبت‌نام به هر خانواده‌ای که پلاک فعال ندارد امکان ثبت نام داده شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر تولید شرکت خودروساز از روزی ۴۰۰۰ دستگاه گذشته گفت که برنامه سال جاری وزارت صمت تولید یکمیلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو است.

لینک کوتاه : http://cvna.ir/?p=1441

برچسب ها

اخبار مرتبط

نظرات

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰