نوربالای خودکار(AHB) چگونه عمل می‌کند؟ - پایگاه خبری خودروهای تجاری سیونا | پایگاه خبری خودروهای تجاری سیونا
  • امروز : شنبه - ۲۵ فروردین - ۱۴۰۳
  • برابر با : Saturday - 13 April - 2024
6

نوربالای خودکار(AHB) چگونه عمل می‌کند؟

  • کد خبر : 4192
  • ۰۹ تیر ۱۳۹۹ - ۷:۳۴
نوربالای خودکار(AHB) چگونه عمل می‌کند؟

یکی از نکات مهم هنگام رانندگی شبانه در جاده دید مناسب راننده است که سیستم نور بالای خودکار در خودروهای جدید کمک بسیار زیادی به آن می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری خودروهای تجاری (سیونا)، هنگامی در جاده‌های خارج شهر شبانه در حال رانندگی هستیم، باید با حواسی بسیار جمع رانندگی کنیم و دید کافی از مسیر پیش روی خود داشته باشیم.
نکات بسیاری هستند که می‌توانند به رانندگی در شب کمک کنند و یکی از این‌ها استفاده از نور بالای خودرو است. نور بالا فضای وسیع‌تری از جلو را برای راننده روشن می‌کند و به او قدرت تفکیک بیشتری می‌دهد. اما مشکل اصلی اینجا است که نور بالا چشمان راننده‌های خودروهای جلو و همچنین خودروهایی که از رو به رو می‌آیند را اذیت می‌کند.
رانندگی در شب بخصوص مسیرهای کم نور بسیار خطرناک است. وجود چراغ نور بالا در خودروها باعث افزایش میزان دید راننده می‌شود. اما همین نوربالا برای خودروهای عبوری روبرو آزاردهنده و خطرناک است. با ورود سیستم AHB در خودروها دیگر این مشکل برطرف شده است. در زمان هایی که مسیر جاده تاریک باشد، با روشن کردن نوربالا و فعال کردن کلید AHB یا نوربالای خودکار می‌توانید از این سیستم استفاده کنید و تمامی تمرکز را برای گذر کردن از مسیر داشته باشید.
این سیستم به وسیله راداری که در جلوی خودرو نصب است کار می‌کند، به این صورت که توسط رادار تشخیص می دهد که خودرویی در جلوی شما با فاصله بسیار در حال تردد است یا خیر، در صورتی که خودرویی چه در لاین موافق یا مخالف با شما در مسیر فاصله کمی داشته باشد و نوربالای شما باعث اذیت و کاهش دید خودروی دیگر گردد نوربالا را خاموش کرده و در حالی که که فاصله ی بسیاری با خودروهای در حال تردد باشد یا اصلاً خودرویی توسط رادار تشخیص داده نشود نوربالای خودرو به صورت خودکار روشن شده و میدان دید شما را افزایش می‌دهد.
در نتیجه هنگامی که در مسیری نسبتاً پر تردد در حال حرکت هستیم، دائماً مجبور هستیم تا با دیدن یک خودرو نور بالای خودرو را غیر فعال کنیم و سپس با عبور کردن آن، مجدداً فعال کنیم. این امر ممکن است موجب کاهش تمرکز راننده شود. اما سیستمی با نام نور بالای خودکار (Auto Headlight Beam) یا (AHB) در خودروهای جدید اضافه شده است که این مشکل را برطرف می‌کند.
با فعال کردن این حالت، در صورت خالی بودن جاده، نور بالای خودرو فعال می‌شود. اما هنگامی که رادار، وجود یک خودرو در جلو یا رو به رو را تشخیص دهد، سریعاً نور بالا را به صورت اتوماتیک غیر فعال می‌کند تا راننده و سرنشینان آن اذیت نشوند.
هنگامی که خودرو عبور کرد، در صورتی که هیچ خودرو دیگری در رادار خودرو شما نباشد سیستم مجدداً نور بالا را فعال می‌کند و شما نیازی به انجام این کار به صورت دستی ندارید. خودرو تمامی کار را برای شما انجام می‌دهد.

لینک کوتاه : http://cvna.ir/?p=4192

برچسب ها

اخبار مرتبط

نظرات

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰