قیمت انواع تایرهای ایرانی به ‌طور متوسط ۲۵ درصد افزایش یافت - پایگاه خبری خودروهای تجاری سیونا | پایگاه خبری خودروهای تجاری سیونا
  • امروز : شنبه - ۳۰ تیر - ۱۴۰۳
  • برابر با : Saturday - 20 July - 2024
6
با موافقت سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان

قیمت انواع تایرهای ایرانی به ‌طور متوسط ۲۵ درصد افزایش یافت

  • کد خبر : 9590
  • ۰۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۳
قیمت انواع تایرهای ایرانی به ‌طور متوسط ۲۵ درصد افزایش یافت

سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گام دوم را به‌منظور جلوگیری از زیان‌ ده شدن صنعت تایر  با تصویب افزایش ۲۵ درصدی قیمت‌ها برداشت.

به گزارش پایگاه خبری خودروهای تجاری (سیونا)، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گام دوم را به‌منظور جلوگیری از زیان‌ ده شدن صنعت تایر  با تصویب افزایش ۲۵ درصدی قیمت‌ها برداشت. 
به  گزارش روزنامه «دنیای‌خودرو» یک‌ماه قبل سازمان حمایت با بخشی از درخواست تغییر قیمت تایر توسط انجمن صنفی صنعت تایر و با افزایش ۳۰درصدی قیمت‌ها موافقت کرد. تصمیمی  که پاسخگوی نیاز تایرسازان نبود و هنوز ۴۰درصد با آنچه محاسبات کارخانه‌های تایرسازی برای جلوگیری از  زیان اعلام کرده بودند نیز فاصله داشت. 
مهم‌ترین دلیل تایرسازان برای بالا بردن قیمت‌ها  تغییر گروه ارزی مواد اولیه تولید این محصول بود که یک‌باره از گروه‌یک ارزی یا همان «ترجیحی» به «نیمایی» تغییر کرد و هزینه‌های تولید در بخش مواداولیه وارداتی را تا ۴برابر بالا برد. 
این تنها یک‌دلیل برای درخواست افزایش قیمت بود که البته باید در کنار آن بالا رفتن هزینه‌های حقــــــوق و دستمزد، ‌خرید مواداولیه تولید داخـــــــل و … را نیز اضافه کرد. 
اگرچه درهمان زمان واژه علی‌الحساب پیشوند افزایش ۳۰درصدی قیمت‌ها بود اما دیری نپایید که هزینه‌های بالای تولید با ارز نیمایی بازهم پرونده تغییر قیمت تایرهای ایرانی را در سازمان حمایت گشود تا درنهایت کمیته بررسی قیمت‌ها با بالارفتن ۲۵درصدی قیمت به صورت میانگین برای گروه محصول‌های مختلف از رادیال سواری گرفته تا کشاورزی و بایاس و وانتی موافقت کند. 
درهمین زمینه محمدرضا تقی‌گنجی، عضو هیات‌مدیره انجمن صنفی صنعت تایر ایران با اعلام این خبر به روزنامه «دنیای‌خودرو» گفت: «افزایش ۲۵درصدی قیمت‌ها به صورت میانگین برای کل صنعت تایر است و در بعضی گروه محصول‌ها شاهد افزایش بیشتر و در برخی گروه‌ها مانند رادیال سواری شاهد رشد قیمت کمتری از میانگین اعلام‌شده خواهیم بود.» 
وی زمان اجرایی شدن این مصوبه را ثبت قیمت‌ها در سامانه ۱۲۴اعلام کرد و افزود: «متاسفانه به‌رغم افزایش ۵۵درصدی  قیمت‌ها بازهم صنعت تایر با زیان به فعالیت ادامه می‌دهد و تولید با چنین شرایطی به‌ویژه برای تولید کنندگان تایرهای بایاس نه تنها  سودده نیست بلکه در دراز مدت زیان انباشته نیز به همراه خواهد داشت.» 
وی با اشاره به افزایش ۳۰درصدی قیمت خودرو توسط خودروسازان بیان کرد: «تایر نیز بخشی از زنجیره تامین خودرو است و این صنعت به‌شدت درگیر نوسانات نرخ ارز و بالا رفتن قیمت‌ها در هر دو بخش مواد اولیه وارداتی و تولید داخل است. بنابراین تازمانی‌که ارز تخصیصی به واردات مواد اولیه از گروه نیما تامین شود، احتمال درخواست تغییر قیمت‌ها وجود دارد تا کارخانه‌های تایرسازی در سال جهش تولید دچار زیان یا مجبور به تعطیلی خطوط تولید خود نشوند.»

لینک کوتاه : http://cvna.ir/?p=9590

برچسب ها

اخبار مرتبط

نظرات

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰