پرواز مستقیم در مسیر تهران-تاشکند برقرار می‌شود - پایگاه خبری خودروهای تجاری سیونا | پایگاه خبری خودروهای تجاری سیونا
  • امروز : شنبه - ۳۰ تیر - ۱۴۰۳
  • برابر با : Saturday - 20 July - 2024
6

پرواز مستقیم در مسیر تهران-تاشکند برقرار می‌شود

  • کد خبر : 10297
  • ۲۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۸
پرواز مستقیم در مسیر تهران-تاشکند برقرار می‌شود

معاون وزیر سرمایه‌گذاری ازبکستان، از پیشنهادهای طرف ایرانی برای برقراری پرواز مستقیم در مسیر تهران-تاشکند استقبال کرد.

به گزارش پایگاه خبری خودروهای تجاری (سیونا)، حمید زادبوم در نخستین نشست ویدئو کنفرانسی خود با معاون اول وزیر سرمایه‌گذاری و تجارت خارجی ازبکستان، ضمن بررسی راهکارهای تقویت همکاری‌های دوجانبه تجاری با مکانیزم تهاتر، بر آمادگی طرفین جهت برگزاری چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی فی‌مابین در تهران و همچنین مبادله لیست موافقت‌نامه تجارت ترجیحی در هفته آتی تاکید کرد.
رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: پیرو توافقات حاصله از نشست ویدئو کنفرانس معاون اقتصادی رئیس جمهور و عمر زاق اف، معاون نخست‌وزیر و وزیر سرمایه‌گذاری و تجارت خارجی ازبکستان در مرداد ماه سال جاری، اولین نشست گروه کاری پیگیری توافقات فی‌مابین با مسئولیت سازمان توسعه تجارت ایران و معاون اول وزیر سرمایه‌گذاری و تجارت خارجی ازبکستان برگزار شد.
معاون وزیر صمت، به کاهش حجم روابط تجاری میان دو کشور در ۴ ماهه اول سال به دلیل شیوع ویروس کرونا و بسته شدن مرزهای مشترک با ترکمنستان در فصل بهار اشاره کرد و افزود: باید جهت ارتقای روابط تجاری و کاهش موانع تلاش مضاعف کرد و از مسیرهای جایگزین (دریای خزر و افغانستان) جهت دسترسی به ازبکستان بهره برد.
وی بر ضرورت بهره‌گیری از ظرفیت مناطق آزاد چابهار و نوایی ازبکستان جهت تقویت همکاری‌های دو جانبه تاکید و از پیشنهاد طرف ازبکی جهت تأسیس شرکت سه جانبه ایرانی_ازبکی_هندی در زمینه حمل و نقل و لجستیک استقبال کرد.
زادبوم، همچنین از طرف ازبک جهت برگزاری نمایشگاه محصولات ازبکی در تهران دعوت به عمل آورد که این پیشنهاد مورد استقبال طرف مقابل قرار گرفت.
تشکیل کمیته مشترک تجارت ترجیحی بین ایران و ازبکستان
بر اساس این گزارش، در ادامه این نشست مقرر شد جهت تقویت همکاری‌های چندجانبه حمل و نقلی نیز، نشست چهارجانبه وزرای راه و حمل و نقل در آینده برگزار شود.
همچنین توافق شد به منظور آغاز مذاکرات جهت نهایی کردن سند موافقت‌نامه تجارت ترجیحی، کمیته مشترک تجارت ترجیحی با مسئولیت مدیرکل دفتر اروپا و آمریکای سازمان توسعه تجارت ایران و مدیر امور بین‌الملل وزارت سرمایه‌گذاری و تجارت خارجی ازبکستان تشکیل شود و بر آمادگی دو طرف جهت نهایی کردن و امضای اسناد کمیته مشترک بازرگانی دو کشور و تیر الکترونیکی گمرکات دو کشور تاکید شد.
تاکید بر برقراری پرواز مستقیم در مسیر تهران-تاشکند
قدرت اف، معاون وزیر سرمایه‌گذاری ازبکستان نیز، ضمن استقبال از پیشنهادهای طرف ایرانی به برقراری پرواز مستقیم در مسیر تهران-تاشکند توسط شرکت‌های هواپیمایی ایران به منظور توسعه صنعت گردشگری در کنار توسعه تجارت تاکید کرد.
وی افزود: از امروز شرایط قرنطینه به دلیل شیوع ویروس کرونا تسهیل شده و مدت زمان قرنطینه اتباع کشورهایی که در شرایط سختی در شیوع کرونا قرار دارند، از ۱۴ روز به هفت روز کاهش یافت.
در پایان مقرر شد مسائل حمل و نقلی به صورت چندجانبه (ایران، ازبکستان، ترکمنستان و هندوستان) و همکاری مناطق آزاد نیز به صورت دوجانبه توسط مسئولان دو کشور پیگیری شود.
گفتنی است، حجم تجارت خارجی ایران و ازبکستان در سال گذشته با رشد صد درصدی نسبت به سال ۱۳۹۷ مواجه بود.

لینک کوتاه : http://cvna.ir/?p=10297

برچسب ها

اخبار مرتبط

نظرات

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰