ابداع علائم راهنمایی و رانندگی هوشمند - پایگاه خبری خودروهای تجاری سیونا | پایگاه خبری خودروهای تجاری سیونا
  • امروز : پنج شنبه - ۲۸ تیر - ۱۴۰۳
  • برابر با : Thursday - 18 July - 2024
8

ابداع علائم راهنمایی و رانندگی هوشمند

  • کد خبر : 12200
  • ۱۹ آذر ۱۳۹۹ - ۹:۴۳
ابداع علائم راهنمایی و رانندگی هوشمند

پژوهشگران لهستانی سعی دارند مجموعه‌ای از علائم راهنمایی و رانندگی هوشمند برای جاده‌ها و بزرگراه‌های این کشور ابداع کنند که می‌توانند حجم ترافیک و سرعت مناسب را به رانندگان اطلاع دهند.

به گزارش پایگاه خبری خودروهای تجاری (سیونا)، لهستان، پیشرو استفاده از علائم راهنمایی و رانندگی است که حسگرهایی را برای بررسی ترافیک و شرایط جاده‌ در بر دارند تا به رانندگان در مورد خطرات موجود در جاده‌های پیش رو هشدار دهند.
پژوهشگران این کشور در حال ساخت علائم هوشمندی هستند که حجم ترافیک را ردیابی می‌کنند و خطرات رانندگی را در لحظه به رانندگان هشدار می‌دهند. این کار، بخشی از یک پروژه ملی موسوم به “INZNAK” به شمار می‌رود.
این علائم می‌توانند شرایط آب و هوا را نیز بررسی کنند و چندین شکل از رادار از جمله حسگرهای “AVS” را که قبلا در زیر آب کاربرد داشت، به کار ببرند. این حسگرها، امواج منعکس شده صدا را می‌خوانند و میزان ترافیک را در یک مسیر خاص از بزرگراه محاسبه می‌کنند و سپس می‌توانند ازدحام را به رانندگان اطلاع دهند.
این علائم هوشمند، به “رادار داپلر” (Doppler radar) داخلی نیز مجهز هستند. این رادار در حال حاضر در جاده‌ها به کار می‌رود تا سرعت حرکت خودروها را بخواند و در صورت بالا رفتن سرعت رانندگان از حد مجاز و یا نزدیک شدن به پلیس، به آنها هشدار دهد.
رادار داپلر در جاده‌های هوشمند، سرعت برداری اشیایی مانند خودرو و یا قطرات باران که با جاده برخورد دارند را اندازه‌گیری می‌کند.
هنگامی که این برنامه راه‌اندازی شود، شبکه کاملی از علائم به واسطه وسیله نقلیه، با همه چیز ارتباط برقرار می‌کنند. این طرح، نوعی wi-fi است که برای اشیایی که با سرعت حرکت می‌کنند، طراحی شده است و به تلفن‌های هوشمند دارای بلوتوث و خودروها امکان می‌دهد تا با یکدیگر در ارتباط باشند.
“آندری چزوفسکی” (Andrzej Czyzewski)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: ما می‌توانیم از حسگر AVS برای اندازه‌گیری حجم ترافیک بزرگراه، شمارش وسایل نقلیه و تجزیه و تحلیل سر و صدایی که از آنها ساطع می‌شود، استفاده کنیم.
وی افزود: پس از ساخت موفقیت‌آمیز این حسگر، ابزاری که ابداع کرده‌ایم، می‌توانند به واسطه فناوری “ارتباط خودرو با همه چیز”(Vehicle-to-everything) با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، واکنش فعالی نسبت به ترافیک نشان دهند و رانندگان را آگاه کنند تا سرعت مناسبی در این موقعیت‌ها داشته باشند.

لینک کوتاه : http://cvna.ir/?p=12200

برچسب ها

اخبار مرتبط

نظرات

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰